Otoban Üzerinde Bir Botanik Bahçesi, Ataşehir, İstanbul

NG Botanik Bahçesi

Otoyola inat, doğal hayat!
    İstanbul'da TEM otobanı ile Çamlıca bağlantısı arasında kalan kısımda bir botanik bahçesi var, adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB). Tamamen toplumsal amaç ile Nezahat Gökyiğit ve Ali Nihat Gökyiğit vakfının biyolojik çeşitliliğin önemini vurgulamak ve göstermek için kurduğu bir bahçe.
Giriş ücretsiz, büyük bir otoparkı da var. Ulaşımı şimdi daha da kolaylaştı, Ataşehir'in girişindeki, Emniyet Müdürlüğünün hemen yanından giriliyor. Sonra bir menfez (tünel) içinden yürüyerek otobanın öbür tarafına geçiyorsunuz. Bu menfezin içinde de gene, duvarlarda bitkiler üzerine bir foto galeri bulunmakta.
    İçerde herhangi bir yiyecek ve içecek satılmıyor, yanınızda bir şeyler götürebilirsiniz. Bir alan mesire amacıyla ayrılmış, çimlerin üzerine herhangi bir şey sermeden oturabiliyorsunuz. Mesire alanının dışında çok büyük bir alanda , çeşitli bitkiler yetiştiriliyor, çeşitli bahçeler var. İlgi duyduğunuz bitkilerin isimlerini etiketlerinden ve bilgi takdim levhalarından öğrenebilirsiniz.
    En dinlendirici köşelerden biri de Nilüfer havuzları. Bunun dışında, kaya bahçeleri, kaya çatlağı bahçesi, soğanlıklar, kaktüs ve etli bitkiler bahçesi, Kurak ve Çorak Bahçe de farklı bitkileri görmek , incelemek mümkün.

GPS için Koordinatlar: N40 59 48.38 E29 07 10.74

Daha Büyük Google Haritada Görüntülemek için Tıklayınız

Etiketler: ,