Urla Balık Lokantaları

Urla Sakız Restaurant

Çeşme gezimizde deniz ürünleri yemek için Urla'yı tercih ettik. Hedefimizde, daha evvel hakkında güzel beğeniler duyduğumuz Urla iskeledeki Yengeç Restaurant vardı. Fakat, Yengeç Restaurant'ın masa sayısı az olduğu için haftasonu rezervasyonsuz yer bulmak imkansız.

Bizde, Yengeç'in iki ötesindeki Alsancak Sakız Restaurant - Ege Akdeniz ve Girit Mutfağını tercih ettik. Sakız Restaurant, İzmir Alsancak Sakız'ın bir şubesi imiş. Sakız Restaurant, diğer birkaç balık restaurantı gibi, Urla iskelede, denize sıfır, bir yanınızda balıkçı motorları, ağ yığınları falan diğer yanda yelkenliler sizin manzaranız oluyor.

Sakız Restaurant'ta İstanbul'daki deniz ürünleri restaurantlarındakinden farklı menü ve mezeleri tatma şansına sahip oluyorsunuz.

Sakız Restaurantın menüsü Ege otları ve Girit mutfağı ağırlıklı.

Şevketi bostanlı levrek, beğendili levrek, hellimli levrek sarma, Girit usulü tütsülenmiş ahtapot bunlardan bazıları..

Fakat, biz daha fazla lezzet denemek için, ana yemek olarak balık almak yerine hem soğuk hem de sıcak mezeleri tercih ettik.

Soğuklardan, egenin olmazsa olmazı çeşitli ege otları, biraz daha farklı yapılmış bir Fava, bademli Girit Mezesi, grek salat çok iyi idi.

Sıcaklardan ise, karidesli ege otlu börek ve pesto soslu kalamar ızgara çok başarılı idi.

Sakız restaurant da tatlı olarak ise, daha evvel hiç denemediğimiz kaymaklı dondurma ile servis edilen helva böreği tatlısı çok farklı idi.

Fiyatlara gelince, Urla Sakız restaurant'ta şarap dahil olarak, İstanbul Bostancı sahil yolundaki benzer restaurantlardaki ödediklerimizin neredeyse yarısı gibiydi.

Urla koyları, Urla'daki butik şarapçılık ve Urla'daki Yörük Aile Evi Kır lokantası yazılarımız için tıklayınız.

Etiketler: , ,