İlkbahar ve Sonbahar İçin Amasra

amasra

İnsanlar genellikle yaz aylarında birkaç haftalık tatili tercih ederken, baharlarda birkaç günlük haftasonu tatilini tercih ediyorlar. İşte Amasra da böyle bir hafta sonu tatili için uygun bir fırsat. Bu nedenle, Batı karadeniz deki bu seyahatimiz Amasra merkezli idi. Amasra’ya bize göre bir gün yeterli olacağı için dönüş yolunu biraz çeşitlendirip Safranbolu’yu da gezimize kattık.

Amasra’ya İstanbul’dan da gitseniz, Ankara’dan da gitseniz, TEM otoyolunda Yeniçağa sapağından çıkıp Mengen’e devam ediyorsunuz. Mengen’in çıkışındaki tünelden çıkar çıkmaz elli metre sağda biraz salaş bir yer var; kahvaltı için ideal. Sabah erken yola çıkıyorsanız, kahvaltıyı mutlaka burada alın deriz.

Mengen’den sonra, Devrek, Çaycuma ve Bartın’dan geçip Amasraya ulaşıyorsunuz, yaklaşık 430 km kadar güzel bir seyahat sizi bekliyor.

Amasra’da nerede kalınırın cevabı olarak; ya Amasranın dışında, Amasrayı tepeden gören otellerde kalabilirsin, örneğin Sinan Otel.Bu durumda Amasrayı gezmek için arabanız ile gelmeniz gerekir. Veya şehir merkezindeki çeşitli otellerde kalıp, hiç araba kullanmadan tüm şehri gezmek imkanı var. Şehir içinde en dikkat çeken Işıkaltın otel, 4 yıldız. Biz Işıkaltın otelde yer bulamadığımız için Kaleiçindeki Denizer Pansiyonda kaldık. Butik pansiyon diye geçiyor ama belirli bir saatten sonra çevredeki barların gürültüsünden rahatsız olmak mümkün.

Amasraya gelenler genelde balık yemeğe geliyorlar, her taraf balık lokantası. Fakat, küçük liman koyuna bakan, yani batıya bakan koyda yemenizi tavsiye ederiz. Çünkü, balığınızı yerken, güneşin batışını seyretmek çok hoş. Amasra’daki balık lokantaları arasında, en meşhuru, 1945 de açılmış Mustafa Amca’nın Yeri-Canlı Balık. Biz de burayı tercih ettik, balıkları ve Amasra salatası güzeldi.

Amasrada akşam yemeği için bu kadar çok balık lokantası olmasına karşın sabah kahvaltısı için hiç özel bir mekan yok. Kahvaltı veren birkaç yer, standard, hazır küçük ambalajlı bildik kahvaltılıkları servis ediyor, ne özel köy ekmeği, ne köy tereyağı vs..

Amasranın içini gündüz birkaç saate yürüyerek gezebilirsiniz, merkezde Barış Akarsu’nun heykelini görebilirsiniz, Çekiçiler çarşısını ağaç oyma işlerinden alabilirsiniz. Ayrıca, Amasra müzesini gezebilirsiniz, burada yakın çevreden toplanmış arkeolojik eserlerle, Geç Osmanlı dönemine ait etnografik eserleri görebilirsiniz.

Yazının başında da belirttiğim gibi, Amasrayı gezmeye bir gün yeterli gibi. Amasra dönüşünde, 10-20 km yol gidip, Küre dağları milli parkının batı kısmına girip trekking yaptık. Oradan çıktıktan sonra Bartından Safranbolu istikametine girip Safranboluyu ziyaret ettik. Bu yol çok zevkli, yolun bir kısmında kilometrelerce uzanan çınar ağaçları eşliğinde araba kullanıyorsunuz.

Safranbolu’da yemek yiyecek yer olarak; Asmazlar Konağını tercih ettik, güzeldi. Sonuç olarak, Amasra İlkbahar veya sonbahar da kısa hafta sonu seyahati için ideal bir yer.

Etiketler: ,