Cittaslow: Sığacık, Seferihisar

Sığacık

Bugün Seferihisar'ın bir mahallesi olan Sığacık, Seferihisar'a 5 km uzaklıktadır. Sığacık 12 İon şehrinden biri olup, Teos Antik Kentinin kuzey koyunda kuruludur. 16. yüzyılda inşa edilmiş bir kalesi vardır. Kale içinde geleneksel Sığacık evleri, cami, mescit ve ticaret mekanları bulunmaktadır.
    Seferihisar, Sığacık, Türkiyenin ilk Cittaslow kentidir. İtalyancadan gelen Cittaslow, sakin, yavaş şehir anlamına gelmektedir. Cittaslow kavramı, çarpık yapılaşmaya, küreselleşme ve para kazanma adına kentin bütün değerlerinin hiçe sayılmasına, hızlı ve modern yaşam adına bireyin kendi gelenek, göreneklerinden uzaklaşmasına karşı olan bir kavramdır.
    Sığacık'da nerede yenir dersek; Sığacık koyunda yıllardır hizmet veren iki balık lokantası var, Biri Burç Restaurant diğeri Liman Restaurant, hala hizmet veriyorlar, taze balık için iyi adresler. Son yıllarda, Sığacık'a Teos Marina Kurulmuş, marinada lokantalar ve cafeler var. Biz Burç Restaurantta balığımızı yiyip, Marina Salyangoz Cafe/Bar'da Damla Sakızlı Türk Kahvemizi içtik, mükemmel idi. Gerçek Damla Sakızından yapmışlar, damla sakızının o aromasını yoğun alıyorsunuz.
    Sığacık kalenin arkasında, denize nazır Paşa Kaptanın Yeri Cafe'yi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin derim. Kendine özgü çok değişik bir dekorasyon ve görünümü var. Kavak Yellerinin çeşitli bölümleri de burada çekiliyor.
    Sığacık'da nerede kalınır dersek; Sığacık çok yıldızlı oteller falan yok, pansiyonculuk ön planda. Pansiyon olarak Teos pansiyon dikkatimizi çekti, denizin hemen önünde. Otel olarak üç otel/motel ön planda, Biri Dali's Motel, diğeri Teospa Otel bir de Dağ Motel. Hem Teospa hem de Dali's Sığacık koyunu ve marinayı gören bir tepede, aynı sokaktalar. Dağ Motel ise, koyun karşı kıyısında. Biz Dali's Motelde kaldık, fiyatı çok hesaplı idi ve bu fiyata böyle bir yer çok iyi geldi bize. Manzarası ise, tüm sığacık koyu ve marina ayaklarınız altında. Teospa'da ise Kavak Yelleri dizisinin çekimleri gerçekleştiriliyor, dizide adı Teos Deniz Otel diye geçiyor. Bu iki otel dışında, Sığacık dışındaki bir koyda, sadece İngiliz misafirlere hizmet veren, Neilsen Beach Plus Club var.
    Sığacık merkezden denize girme imkanı yok, o nedenle çevredeki koylardaki plajlardan girmek mümkün. Bunlardan, Akkum Plajı, Ekmeksiz Plajı en çok tercih edilenler. Akkum plajına giriş ücretsiz olmasına karşılık, Ekmeksiz plajına giriş ücretlidir.
    Gezi olarak, kale içi sokaklarda yürüyüş yapabilirsiniz, eğer günlerden Pazar ise, sadece Seferihisar üreticilerinin ürettiği malların satıldığı Sığacık pazarını gezebilirsizi. Çevre gezisi olarak, Teos antik kalıntıları görülebilir.
    Sığacık'dan sonraki gezi yolumuz, Urla ve koyları. Urla ve koyları hakkındaki anılarımızı görmek için tıklayınız.

Sığacık'a nasıl gidilirin cevabı ve çevre gezileri için aşağıdaki Google Haritadan bakabilirsiniz.

Daha Büyük Google Haritada Görüntülemek için Tıklayınız

Etiketler: , , ,